Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | Without Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Samsung S21 8/128GBPre-owned
White,| Official| 128GB
৳30499 Tk
The Samsung Galaxy S21 5G offers a premium experience with its 6.2-inch Dynamic AMOLED 2X display, a powerful Exynos 2100/Snapdragon 888 chipset, and a versatile triple camera setup. It boasts IP68 water resistance and efficient 5G connectivity for seamless performance
Status :
Stock Available
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
128GB
8GB
Region:Official
specifications
| Display Size | 6.2 inches |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels (~421 PPI density) |
| Dimensions | 151.7 x 71.2 x 7.9 mm |
| Weight | 169 g |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by), IP68 rating |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, One UI |
| Chipset | Exynos 2100 (International) / Qualcomm Snapdragon 888 5G (USA/China) |
| Network | 5G, LTE, HSPA, GSM |
| Memory | 8GB RAM, 128GB storage (UFS 3.1), no microSD support |
| Main Camera | Triple: 12MP (wide), 64MP (telephoto), 12MP (ultrawide) |
| Selfie Camera | 10MP, wide |
| Sensors | Ultrasonic fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery Info | 4000mAh, 25W wired charging, 15W wireless charging, 4.5W reverse wireless |
| Other Features / Info | Stereo speakers, Samsung DeX, Samsung Pay, Gorilla Glass Victus protection |



